Program

Tulostettava ohjelma

Printable program in English

 

*SCROLL DOWN FOR ENGLISH*

 

OHJELMALUONNOS

Keskiviikko 25.10.2017
12:15 – 18:45 ”Grant and scientific writing – mystery or practicable process?” – Jatko-opiskelijoiden työpaja ja verkottumispäivä Publicum Pub469
19:00 – Päivällinen (omakustanteinen)
 
Torstai 26.10.2017
8:00 – 9:45 Ilmoittautuminen Publicum aula
8:00 – 9:45 Kahvitarjoilu Publicum aula
9:45 – 10:00 Päivien avaus Educarium Edu1
10:00 – 12:00 Keynote-luennot:

Prof. Bruce Forbes

Global Change in the Arctic

Prof. Nick Gill

Welcome: Concept, Culture and Consequences

If you wish to write a short response to this lecture for the journal Fennia, please email the Fennia Reflections editor, James Riding: james.riding@uta.fi

Educarium Edu1
12:00 – 13:00 Lounas Macciavelli
13:00 – 14:00 Keynote-luento:

Leena Malkki

Imagining terrorism in Finland

14:15 – 15:45 Työryhmät 1

  • HYDROGEOGRAPHY I: Petteri Alho and Elina Kasvi
  • RELATING FINLAND: CRITICAL APPROACHES TO RELATIONAL AND TERRITORIAL GEOPOLITICS I: Roger Norum et al.
  • PAIKKAPERUSTAINEN YHTEISKUNTA JA ALUEKEHITTÄMINEN I: Ilkka Luoto et al.
  • MAANTIETEEN AINEENOPETTAJA-KOULUTUKSEN TULEVAISUUS: Minna Tanskanen
  • MOBILITIES: Jussi Jauhiainen
  • LEGAL AND CARCERAL GEOGRAPHIES: Päivi Rannila and Virve Repo (Discussant: Nick Gill)
15:45-16:15 Kahvitarjoilu Publicum aula
16:15 – 17:45 Työryhmät 2

  • HYDROGEOGRAPHY II: Petteri Alho and Elina Kasvi
  • RELATING FINLAND: CRITICAL APPROACHES TO RELATIONAL AND TERRITORIAL GEOPOLITICS II: Roger Norum et al.
  • ECONOMIC MOBILITIES: Päivi Oinas
  • HUMANS IN ECOSYSTEMS: Nora Fagerholm
  • ARKINEN KAUPUNKI / QUOTIDIAN CITY: Jani Vuolteenaho et al.
  • MAANTIETEELLINEN TUTKIMUS YLIOPISTOJEN ULKOPUOLELLA: Antti Vasanen and Lasse Nurmi
19:00 – 22:00 Konferenssipäivällinen Panimoravintola Koulu
22:00 – Jatkot BaariBaari

 

Perjantai 27.10.2017
9:00 – 10:30 Työryhmät 3

  • CLIMATE AND GEOMORPHOLOGY: Jukka Käyhkö
  • DEVELOPMENT GEOGRAPHY: Lauri Hooli and Minna-Liina Ojala
  • PAIKKAPERUSTAINEN YHTEISKUNTA JA ALUEKEHITTÄMINEN II: Ilkka Luoto et al.
  • GEOGRAPHIES OF INFORMATION, INNOVATION AND TECHNOLOGY: Tommi Inkinen
  • ASYLUM SEEKERS AND REFUGEES: Camilla Marucco and Eveliina Lyytinen
10:30 – 11:00 Kahvitarjoilu Publicum aula
11:00 – 12:30 Paneelikeskustelu

Maantieteen julkaisutoiminnasta

Publicum Pub1
12:30 – 13:00 Loppupuheenvuoro

 

Publicum Pub1
13:00 – 15:00 Seurojen kokouksia

 

DRAFT PROGRAM

 

Wednesday 25. October 2017
12:15 – 18:45 ”Grant and scientific writing – mystery or practicable process?” – Workshop and Networking Day for PhD Students Publicum Pub469

 

19:00 – Dinner (at own cost)
Thursday 26. October 2017
8:00 – 9:45 Registration  Publicum lobby
8:00 – 9:45 Coffee Publicum lobby
9:45 – 10:00 Opening words Educarium Edu1
10:00 – 12:00 Keynote lectures:

 

Prof. Bruce Forbes

Prof. Nick Gill

Educarium Edu1
12:00 – 13:00 Lunch Macciavelli
13:00 – 14:00 Keynote lecture:

Leena Malkki   

 

Educarium Edu1
14:15 – 15:45 Parallel sessions 1

  • HYDROGEOGRAPHY I: Petteri Alho and Elina Kasvi
  • RELATING FINLAND: CRITICAL APPROACHES TO RELATIONAL AND TERRITORIAL GEOPOLITICS I: Roger Norum et al.
  • PAIKKAPERUSTAINEN YHTEISKUNTA JA ALUEKEHITTÄMINEN I: Ilkka Luoto et al.
  • MAANTIETEEN AINEENOPETTAJA-KOULUTUKSEN TULEVAISUUS: Minna Tanskanen
  • MOBILITIES: Jussi Jauhiainen
  • LEGAL AND CARCERAL GEOGRAPHIES: Päivi Rannila and Virve Repo
15:45-16:15 Coffee break Publicum lobby
16:15 – 17:45 Parallel sessions 2

  • HYDROGEOGRAPHY II: Petteri Alho and Elina Kasvi
  • RELATING FINLAND: CRITICAL APPROACHES TO RELATIONAL AND TERRITORIAL GEOPOLITICS II: Roger Norum et al.
  • ECONOMIC MOBILITIES: Päivi Oinas
  • HUMANS IN ECOSYSTEMS: Nora Fagerholm
  • ARKINEN KAUPUNKI / QUOTIDIAN CITY: Jani Vuolteenaho et al.
  • MAANTIETEELLINEN TUTKIMUS YLIOPISTOJEN ULKOPUOLELLA: Antti Vasanen and Lasse Nurmi
19:00 – 22:00 Conference dinner Brewery restaurant Koulu
22:00 – Afterparty BaariBaari
Friday 27. October 2017
9:00 – 10:30 Parallel sessions 3

  • CLIMATE AND GEOMORPHOLOGY: Jukka Käyhkö
  • DEVELOPMENT GEOGRAPHY: Lauri Hooli and Minna-Liina Ojala
  • PAIKKAPERUSTAINEN YHTEISKUNTA JA ALUEKEHITTÄMINEN II: Ilkka Luoto et al.
  • GEOGRAPHIES OF INFORMATION, INNOVATION AND TECHNOLOGY: Tommi Inkinen
  • ASYLUM SEEKERS AND REFUGEES: Camilla Marucco and Eveliina Lyytinen

 

10:30 – 11:00 Coffee break Publicum lobby
11:00 – 12:30 Panel discussion 

Maantieteen julkaisutoiminta

Publicum Pub1
12:30 – 13:00 Closing session

 

Publicum Pub1
13:00 – 15:00 Meetings of associations

 

Mainokset